Uudised
Oktoober 2016
Alanud on GRIPIvastase vaktsineerimise hooaeg.
SIHTRÜHMAD:
- kõik isikud, eriti:
- lapsed (alates 6-kuu vanuselt) ja täiskasvanud, kellel esinevad diabeet, seljaajuvedeliku leke, aspleenia, põrna düsfunktsioon; kroonilised neeruhaigused sh krooniline neerupuudulikkus ja nefrootiline sündroom; kroonilised kopsuhaigused sh tsüstiline fibroos, bronhopulmonaalne düsplaasia, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, bronhiektaasiatõbi, pneumokonioos, intestitsiaalne kopsufibroos; krooonilised südamehaigused sh kaasasündinud südamerikked, südamepuudulikkus, südame isheemiatõbi; haigusseisund, mille korral on suurenenud aspiratsiooni-sündroomi risk sh raske tserebraalparalüüs, neuromuskulaarsed haigused jt;
- lapsed ja täiskasvanud, kellel esinevad immuunpuudulikkusega kulgevad seisundid sh onkohematoloogilised haigused;
- lapsed ja täiskasvanud, kes saavad pikaajalist immuunsupressiivset ravi;
- lapsed ja täiskasvanud, kellele teostatakse organ transplantatsioon (samuti koeretsipendid);
- lapsed, kes saavad pikaajalist aspiriinravi;
- HIV positiivsed;
- 65-aastased ja vanemad;
- naised, kelle raseduse teine ja kolmas trimester jääb gripi kõrghooajale;
- isikud, kes elavad hoolekandeasutustes; meditsiiniasutuste vastuvõtuosakondade ja teiste haigetega kokkupuutuvate osakondade personal (sh. perearstid), teenindustöötajad, lasteasutuste töötajad.
Lisainfo: www.gripp.ee
www.terviseamet.ee
MAMMOGRAAFIA
Rinnavähi varajases avastamises on kõige tähtsam roll mammograafilisel sõeluuringul. 2016. aastal oodatakse sõeluuringule 1956, 1958, 1960, 1962, 1964 ja 1966 aastatel sündinud naisi, kellel on kehtiv Eesti Haigekassa kindlustus ning kellele viimase 2 aasta jooksul ei ole mammograafilist uuringut tehtud. Eesti Haigekassa saadab neil aastail sündinud naistele rahvastikuregistris oleva aadressi järgi kutsed. Andmebaasi ebatäpsuse tõttu ei pruugi kõik naised kutseid saada – see ei ole takistuseks uuringule minemisel.
Mammograafia eesmärk on naiste rinnahaiguste avastamine ja diagnoosimine. Mammograafia on näidustatud eelkõige üle 35-aastastele naistele. Uuring tehakse spetsiaalse röntgeniaparaadiga, mis kasutab röntgenikiirgust, kuid saadav kiirgusdoos on väga väike ega mõju naise tervisele kahjulikult.
Mammograafilisele uuringule oodatakse naisi kellel on järgnevaid kaebusi:
- sõlm/tükk rinnas
- eritis rinnanibust
- rinnakuju muutus, nibu sissetõmme
- nahamuutused
- kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine
Mammograafiale oodatakse patsiente ka siis, kui kaebusi ei ole, kuid on soov oma rindu lasta kontrollida.
Konsultatsioonid ITK naistekliinikus : Rinna Tervise Kabinetis
Registreerimiseks helistada tel 666 1900, (saatekirja perearstilt ei ole vaja).
OODATAKSE NAISI EMAKAKAELA UURINGUTELE!
Haigekassa poolt saavad kutse sõeluuringule sel aastal naised, kes on sündinud 1961., 1966., 1971., 1976., 1981. ja 1986. aastal.
Uuringule saab registreerida Ida-Tallinna Keskhaiglas Tõnismäe, Ravi tn ja Magdaleena üksuse registratuuris kohapeal ning helistades telefonil 666 1900.
Uuringule palutakse tulla naistekliinikusse, Ravi tn üksuse (Ravi tn 18) B korpusesse või Tõnismäe üksuse (Hariduse 6) naistenõuandlasse.
Emakakaelavähi sõeluuringu eesmärk on ennetada emakakaelavähki haigestumist ning leida emakakaela vähieelsete seisunditega patsiendid ja emakakaela vähk võimalikult varases staadiumis.
Muutuste korral analüüsi vastuses võetakse patsiendiga ühendust telefoni teel ning pakutakse võimalust tulla naistearsti vastuvõtule, et saada selgitusi leitu kohta, testida vajadusel suguhaiguste ja HPV suhtes ning teha lisauuringuid. Kui leitakse emakakaela või muu günekoloogiline halvaloomuline kasvaja, saab Ida-Tallinna Keskhaiglas teostada kõiki vajalikke uuringuid kasvaja suuruse ja leviku hindamiseks.
Eesti Haigekassas kindlustatutele on uuring tasuta.
Alates 1. aprillist 2015 muutus mootorsõiduki juhilubade taotlemisel kohustuslikuks elektroonilise e-tervisetõendi vormistamine.
Tervisekontrolli teostajad koostavad tervisetõendeid elektrooniliselt ning need liiguvad tervise infosüsteemi kaudu otse Maanteeameti infosüsteemi.
Tervisetõendi väljastamise õigus on perearstil, töötervishoiuarstil ja liiklusmeditsiini komisjonil.
Alates 1.aprillist 2015 on mootorsõidukijuhi e-tervisetõendi vormistamiseks taotlejal kohustuslik täita elektrooniline tervisedeklaratsioon.
Mootorsõidukijuhi e-tervisetõendi taotlejal tuleb eelnevalt täita elektrooniline tervisedeklaratsioon patsiendiportaalis www.digilugu.ee, seejärel tervisedeklaratsioon digiallkirjastada ja minna tervisekontrolli.
Elektoonilise tervisedeklaratsiooni tegemise õpetus:
-
Mine veebilehele digilugu.ee
-
Oma andmetele ligipääsuks sisene ID-kaardiga või mobiili-IDga
-
Kliki kastile “Tervisetõendid”
-
Kliki kastile “Alusta tervisetõendi taotlemist”
-
Loe läbi selgitus ja kliki kastile “Edasi”
-
Vali kategooria (üks või mõlemad) ja kliki kastile “Edasi”
-
Nüüd on kuvatud terviseandmed, keri lehekülg lõpuni ja kliki kastile “Koosta tervisedeklaratsioon”
-
Täida ära kõik vajalikud lahtrid ja kliki kastile “Allkirjastan”
-
Nüüd on tervisedeklaratsioon täidetud ja nähtav tervishoiutöötajale digiloos
-
Nüüd on e-tervisetõendi vormistamiseks vajalik tervisedeklaratsioon valmis – kliki nupule “Edasi”
———————————————————————————————————————————————